Vyhledej
Počasí Jaroměř - Slunečno.cz
Jaroměřsko > Služby občanům > Hasiči

Hasiči zachraňovali pohřešované osoby z podzemních chodeb v Josefově. Cvičně.

Redakce / 1.12.2017
Podzemní komplex pod pevností Josefov čítá desítky kilometrů chodeb, ve kterých se vyznají jen historici nebo místní nadšenci vojenské historie. Ale co se stane, pokud se někdo v chodbách zatoulá? Na pomoc jsou povoláni hasiči… Takové Taktické cvičení profesionálních i dobrovolných hasičů z Jaroměře proběhlo v josefovském pozdemí včera 30. listopadu 2017.
 

Pokud jste někdy měli možnost se procházet chodbami josefovského podzemí, tak víte moc dobře na vlastní kůži, jak snadno se tam člověk ztratí. Simulovaný případ byl následující: skupinka tří osob z řad návštěvníků hudebního festivalu se rozhodla josefovské chodby prozkoumat. Po dvou hodinách od předpokládaného návratu už o ně začínají mít přátelé strach. Tímto příběhem začalo taktického cvičení profesionálních i dobrovolných jednotek z Jaroměře.


V první fázi nemají hasiči přesné informace, v jaké části chodeb se osoby pohybují. Chodby mají totiž hned několik volných vstupů do podzemí. Hasiči přivolávají na pomocmístní znalce terénu, zástupce spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV.

Již po několika metrech v podzemní chodbě ztrácí hasiči signál. Nefungují vysílačky ani mobilní spojení, a o to je samotný zásah těžší. Po pár minutách, kdy hasiče v chodbách doprovází místní průvodce, nalézá první vyslaná záchranná skupina tři pohřešované osoby, jež jsou zraněny. Na místě jim je poskytnuta první předlékařská pomoc a na základě druhů zranění určují hasiči pořadí záchrany osob. Záchrana probíhá postupně, neboť zdravotní stav zraněných ani prostorové podmínky podzemních chodeb neumožňují vysvobození více osob najednou.

Nalezené osoby jsou jedna po druhé vyneseny na záchranné podložce. Hasiči se s každým zachráněným člověkem musí prodírat často úzkými chodbami, kde je manipulace s osobou na nosítkách obtížná. To vše pouze za osvětlení z vlastních baterek.

Taktické cvičení bylo ukončeno po téměř tříhodinovém zásahu. Během té doby se v podzemí vystřídaly celkem tři záchranné skupiny složené z profesionálních hasičů z Jaroměře a dobrovolných hasičů z částí Jaroměř – město, Jezbiny a Semonice. 

Ačkoliv se jednalo o cvičný zásah, hasiči si vyzkoušeli velmi náročnou záchrannou činnost v neznámém prostředí. Ve skutečnosti při podobné mimořádné události jednotky prozatím nezasahovaly. Všichni zúčastnění se po zásahu shodli, že pro tento typ zásahu je naprosto klíčová místní znalost podzemních chodeb. Proto bude navázána užší spolupráce s místními spolky, které se o areál pevnosti Josefov starají.

Poděkování patří spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV za spolupráci na přípravě a provedení taktického cvičení.

Kateřina Sekyrková

Zdroj a foto: HZS Královéhradeckého kraje

 

Související články
V Jaroměři hořely kontejnery

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 456x
 
 
 
Zpět
05.09.2018 - Na území Královéhradeckého kraje ode dneška neplatí zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě
11.08.2018 - Od dnešního dne je již opět otevřena a zprůjezdněna železniční stanice Jaroměř. Je tak konec výlukám!

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí