Vyhledej
Počasí Jaroměř - Slunečno.cz
Jaroměřsko > Co se děje > společenské akce

Po Cimrmanech dorazí do Dvora i originál Rukopisu královédvorského. Slavnosti se rozjíždějí

Redakce / 8.09.2017, Dvůr Králové nad Labem
Ve čtvrtek 7. září přijeli do Hankova domu členové Divadla Járy Cimrmana, aby zde zahráli představení s názvem České nebe. Toto představení, které vzpomíná i Rukopis královédvorský, zahájilo podzimní seriál akcí, kterými si letos připomínáme 200. výročí objevu Rukopisu královédvorského. Originál bude dokonce ve Dvoře Králové 7. a 8. října ke zhlédnutí.
 

FOTOGALERIE - České nebe - divadlo Járy Cimrmana na slavnostech výročí nalezení Rukopisu královédvorského

Samotný Rukopis královédvorský (dále Rukopis) bude v muzeu vystaven 7. a 8. října 2017. Předtím však budou započaté oslavy pokračovat  v sobotu 16. září programem v kostele sv. Jana Křtitele a vernisáží výstavy v městském muzeu. Na sobotu 23. září je na náměstí T. G. Masaryka připravena akce s názvem Rukopisné dny. Právě během této akce budou veřejnosti představeny publikace vydané k výročí RK, na které finančně přispěly Ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj. 

Městská knihovna Slavoj totiž připravila jednak ve spolupráci se ZUŠ R. A. Dvorského průvodce Po stopách Václava Hanky, jednak ve spolupráci s městským muzeem vydala faksimile (věrnou kopii originálu) Rukopis v poměru 1:1 s předmluvou o historii RK, jeho obsahu, osudu a vlivu na společnost. Tato věrná kopie bude na akcích k zakoupení za 75 Kč. 

Do konce roku vyjde ještě jedna publikace, kterou připravuje královédvorský písničkář Filip Pýcha. Jedná se o Rukopis královédvorský v komiksu, kterou vydá knihovna Slavoj. 

Původně měl být Rukopis vystaven v městském muzeu již 16. září 2017, v jeden z předem připravovaných slavnostních Rukopisných dní. Bohužel po 2 letech jednání a rezervace rukopisu na tento termín musel být na poslední chvíli termín posunut - přednost dostala jiná výstava v Praze, kde bude v tento termín Rukopis k vidění. 

Naposledy byl originál Rukopisu ve Dvoře Králové nad Labem k vidění před 50 lety, kdy přijel z Prahy pouze na otočku. Během letošní výstavy bude Rukopis uložen ve speciálně klimatizované vitríně a bude třeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Rukopisné dny podzim 2017

 

Související články
Divadlo Járy Cimrmana v Hankově domě: České nebe připomene Rukopis královédvorský
Velká videoreportáž z výstavy originálů Rukopisu královédvorského

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 410x
 
 
 
Zpět
23.04.2018 - Dnes máte možnost sledovat přímý přenos zastupitelstva Královéhradeckého kraje.
12.03.2018 - Dnes v 19 hod. bude v Jaroměři na náměstí u kostela sv. Mikuláše demonstrace proti Andreji Babišovi. Každý může přijít vyjádřit svůj názor, vlajky a transparenty s sebou.
12.03.2018 - Náchodská nemocnice zrušila zákaz návštěv
09.02.2018 - Oblastní nemocnice Náchod a.s. vydala dnes odpoledne plošný zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, a to ve všech nemocnicích ONN a.s. a na všech jejích odděleních. Stejný zákaz platí nemocnici Náchod, ale také Rychnov nad Kněžnou, Broumov, Jaroměř a Nové město nad Metují.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí